Szukasz nowej klawiatury do swojego laptopa lub komputera stacjonarnego? Wtedy jednym z możliwych rozwiązań jest składana klawiatura wykonana z papieru, jeśli te nowe badania mają być wiarygodne!

Jeśli na zawsze musisz wymienić swoją klawiaturę lub po prostu szukasz prostego rozwiązania dla swojej stacji roboczej, wtedy to zupełnie nowe badania naukowców mogą być interesujące dla Ciebie!

Jak opisano w czasopiśmie Nano Energy, naukowcy z Purdue University wierzą, że opracowali nowy proces drukowania, który jest w stanie przekształcić kawałek papieru lub kartonu w w pełni działającą składaną klawiaturę, bez potrzeby korzystania ze źródła zasilania.

To zaskakujące nowe odkrycie zostało przeznaczone jako potencjalne rozwiązanie w tworzeniu zaawansowanych opakowań na żywność i bezpieczeństwa wysyłanej poczty, ale jak to działa?

Jak działa składana klawiatura wykonana z papierni?

Dzięki testom na uniwersytecie, zespół naukowców był w stanie opracować specjalną powłokę, która nie przyciąga cieczy ani pyłu.

W rezultacie, powłoka ta umożliwia drukowanie wielu warstw obwodów elektronicznych na wierzchu papieru lub kartonu bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń lub rozmazywania czegokolwiek na samym papierze, np. tekstu lub obrazów.

Papier można następnie odwrócić w celu wykonania zwykłego wydruku atramentowego, aby zobrazować, gdzie znajdują się punkty nacisku (w przypadku składanej klawiatury, przyciski) i co one przedstawiają, jeśli chodzi o interakcję z nimi.

Za pomocą tej metody można nie tylko tworzyć składane klawiatury do papieru, ale także używać ich do obsługi regulatorów głośności lub innych funkcji elektronicznych, które wymagają naciśnięcia przycisku.

Co może być jeszcze bardziej niezwykłe, tworzenie tych składanych klawiatur na papierze nie wymaga dołączania zewnętrznego źródła zasilania lub baterii.

Wynika to z faktu, że papier lub karton biorący udział w tym procesie jest określany jako nanogenerator triboelektryczny lub urządzenie TENG, co oznacza, że może być całkowicie zasilany energią mechaniczną, którą wytwarza w trakcie użytkowania.

Korzyści wynikające z zastosowania technologii

Jako forma technologii, która może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów, koncepcja składanych klawiatur i innych urządzeń wejściowych wykonanych z papieru jest chwalona za jej przydatność w dzisiejszym świecie.

Technologia ta jest przeznaczona do bezproblemowego skalowania obrazów i tekstów, nadaje się do recyklingu po użyciu, jest elastyczna (umożliwia składanie bez uszkadzania elementów) i wodoodporna.

Dodatkowo, urządzenia mogą być produkowane w cenie zaledwie 0,25$ za sztukę (ok. 19p), co czyni je przystępnym rozwiązaniem dla każdego, kto ma nadzieję je wykorzystać.

Inżynier biomedyk na Uniwersytecie Purdue, Ramses Martinez, wyjaśnia bardziej szczegółowo proces tworzenia takich urządzeń jak składana klawiatura, komentując go:

"Po raz pierwszy zademonstrowano samozasilane urządzenie elektroniczne na bazie papieru.

Opracowaliśmy metodę, dzięki której papier jest odporny na działanie wody, oleju i kurzu poprzez pokrycie go wysoko fluorowanymi molekułami.

Ta omnifobiczna powłoka pozwala nam na drukowanie wielu warstw obwodów na papierze bez konieczności rozmazywania się tuszu z jednej warstwy na drugą".

Martinez dodaje:

"Wyobrażam sobie tę technologię, aby ułatwić użytkownikom interakcję z opakowaniami na żywność, sprawdzić, czy jedzenie jest bezpieczne do spożycia, lub umożliwić użytkownikom podpisanie opakowania, które dociera do domu, przeciągając palcem po pudełku, aby właściwie zidentyfikować siebie jako właściciela opakowania".

Powołując się na inne zastosowania tej technologii, zauważa:

"Dodatkowo, nasza grupa zademonstrowała, że proste arkusze papieru z notebooka mogą być przekształcone w interfejsy odtwarzacza muzyki, dzięki czemu użytkownicy mogą wybierać utwory, odtwarzać je i zmieniać ich głośność.

Jeden dla przyszłości?

Czy jesteś podekscytowany perspektywą tej nowej technologii, a jeśli tak, to w jaki sposób planujesz wykorzystać ją dla swojej firmy lub organizacji?