Nowe raporty sugerują, że australijska marka papeterii Smiggle może doświadczyć wycofania wsparcia finansowego, jeśli warunki gospodarcze w Wielkiej Brytanii nie ulegną poprawie.

Jego grupa macierzysta, Premier Investments, twierdzi, że Smiggle może doświadczyć wycofania swojego wsparcia finansowego w rocznych sprawozdaniach finansowych złożonych w Companies House przez jego brytyjski oddział.

Według sprawozdania finansowego Premier Investments "zastrzegł sobie prawo" do pełnego przeglądu kwoty wsparcia finansowego, które Smiggle otrzymuje obecnie.

W całości, ich oświadczenie za rok kończący się w lipcu 2018 r. zawierało wiersze, które to stwierdzają:

"Jednostka dominująca zastrzegła sobie prawo do zmiany stanowiska w sprawie tego wsparcia finansowego, dodając, że "zobowiązała się do poinformowania spółki w przypadku, gdyby nie była lub nie była już gotowa do dalszego udzielania takiego wsparcia finansowego".

Stagnacja sukcesu Smiggle'a?

Po raz pierwszy uruchomiony w Wielkiej Brytanii w 2014 roku, australijski biznes papierniczy Smiggle prowadzi obecnie 134 sklepy detaliczne w kraju.

Popularny wśród młodych ludzi, firma sprzedaje wszelkiego rodzaju jaskrawo kolorowe artykuły papiernicze i akcesoria, w tym plecaki, piórniki, gumki do ścierania i inne.

Początkowy sukces firmy sprawił, że mogła ona rozszerzyć swoją działalność na takie obszary, jak południowo-wschodnia Azja, Nowa Zelandia i Irlandia.

Jednakże, podczas gdy w zeszłym roku firma zdołała otworzyć flagową placówkę handlową na Oxford Street, wielu z nich zauważa teraz, że sukces Smiggle'a powoli zaczyna stawać w miejscu.

Patrick O'Brien z GlobalData skorzystał z tego sentymentu, komentując:

"Wygląda na to, że trochę się zmaga z przejściem od mody do bycia czymś, przez co ludzie przechodzą w miarę starzenia się, jak sklepy Disneya".

Dodał agent nieruchomości, który podobno był zaangażowany w "nieformalne" dyskusje na temat niższych stawek czynszu w sklepach Smiggle's UK:

"Sprzedaż wygląda na znacznie niższą niż o tej porze roku w zeszłym roku", jednocześnie komentując, że urywki z tym związane spotkały się z "niesympatyczną reakcją".

Brexit Triggers Wsparcie Finansowe Wycofanie się Ostrzeżenie

Duża część spekulacji dotyczących tego, co skłoniło premiera do wydania Smiggle'a z ostrzeżeniem o wycofaniu wsparcia finansowego, sprowadza się do obecnego rynku gospodarczego Wielkiej Brytanii, przy czym sam premier ponosi znaczną część winy za to, że to Brexit.

Wraz z osłabieniem nastrojów klientów w związku z obawami o Brexit, premier został zmuszony do zmiany celu wyznaczonego dla biznesu Smiggle'a podczas jego pierwszych wyników w marcu tego roku.

Początkowo celem Premiera było osiągnięcie przez brytyjski biznes sprzedaży na poziomie 450 mln USD (ok. 245 mln GBP) do 2020 r., ale cel ten został skorygowany do 2021 lub 2022 r. w świetle obecnej niepewności związanej z rynkiem gospodarczym i warunkami panującymi na głównych ulicach Wielkiej Brytanii.

Podczas gdy stopa wzrostu i sprzedaż w sklepach może się zmniejszać, przychody z działalności internetowej stanowią obecnie jedną piątą ogólnej sprzedaży detalicznej.

W roku poprzedzającym marzec 2018 sprzedaż wzrosła o jedną czwartą do 69 mln funtów, ale zysk netto z działalności spadł do 5,73 mln funtów, co oznacza spadek z 8,51 mln funtów w poprzednim roku.

Czy Smiggle będzie szukał porozumienia CVA?

Podczas gdy w tym roku Paperchase z powodzeniem ubiegał się o umowę CVA, aby zmniejszyć wysokość czynszu płaconego w ich fizycznych sklepach detalicznych i zamknąć kilka swoich operacji, jest mało prawdopodobne, że Smiggle będzie w stanie zrobić to samo.

Wynika to z faktu, że w ciągu ostatnich kilku lat zawarto wiele umów dzierżawy z jej sklepami.

Niedawne prezentacje premiera dla inwestorów australijskich pokazały również, że choć brytyjska franczyza może się przeciągać, to jednak poza tradycyjnymi sklepami detalicznymi wciąż rośnie liczba kanałów.