Przybory do pisania należą do artykułów, które są przydatne w każdym biurze. Osoby pracujące w biurze wykorzystują co prawda coraz częściej do pisania komputery, ale potrzebują także tradycyjnych artykułów piśmienniczych.
Kilka słów o długopisach
Obecnie długopisy należą do najbardziej popularnych artykułów piśmienniczych. Niemal zupełnie wyparły one wieczne pióra. Historia długopisów zaczęła się pod koniec XIX wieku. Tak naprawdę jednak długopisy stały bardzo popularne dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Dlaczego tak późno? Na kupno długopisu było stać niewiele osób, były bowiem bardzo drogie. Do tego nie były zbyt praktyczne. Nie można było wymienić wypisanego wkładu na nowy, trzeba było udać się do sklepu, który sprzedawał artykuły piśmiennicze, aby ponownie napełnić wkład.
Długopisy, których obecnie używamy praktycznie każdego dnia niewiele przypominają te pierwsze. Możemy je kupić na każdym kroku, nie tylko w sklepach z artykułami do szkoły i biura. Najprostszy, jednorazowy długopis można kupić już za mniej niż 1 zł. Oczywiście długopisy jednorazowe są tylko jednym z rodzajów. Do wyboru mamy również długopisy rozbieralne, a więc takie, w których wypisany wkład bez trudu wymienimy na nowy. Oprócz klasycznych długopisów w sprzedaży są dzisiaj także długopisy żelowe i kulkowe. Możemy kupić długopisy z niebieskim, czarnym, zielonym, żółtym czy czerwonym wkładem. O pisakach słów kilka Kolejnymi artykułami piśmienniczymi używanymi bardzo często są pisaki. Zamiennie są one nazywane flamastrami. Historia tych uniwersalnych przyborów do pisania jest stosunkowo krótka. Pierwsze pisaki pojawiły się w Japonii (ich wynalazcami są Japończycy – Masao Miura i Yuko Horie) w 1962 roku, a więc 58 lat temu.
Inspiracji do stworzenia pierwszych pisaków dostarczyły używane w krajach Dalekiego Wschody pędzle do kaligrafii. Końcówki tych pierwszych pisaków wykonane były z włókien bambusowych. Szybko zostały one jednak zastąpione włóknami syntetycznymi. Współcześni producenci pisaków do wykonania ich piszącej końcówki chętnie wykorzystują także filc i inne miękkie materiały. Wiele osób utożsami pisaki (flamastry) z markerami. Zasada pisania jednymi i drugimi w zasadzie niewiele się różni. Nie oznacza to jednak, że nie występują między żadne różnice. Mianem pisaków określa się tylko te, których końcówka na grubość do 4 mm. W sprzedaży dostępne są głównie pisaki, których grubość końcówki wynosi tylko 2 mm. Wszystkie pisaki, które mają końcówkę piszącą grubszą niż 4 mm są markerami. Pisaki sprzedawane są w zestawach składających się z różnej ich ilości.
Najmniejszy zestaw składa się z 4 pisaków, ale do nabycia są także zestawy, w których jest 8, 12, 24 lub nawet więcej pisaków. Im większy jest zestaw, tym oczywiście wybór kolorów jest większy. Pisaki należą obok długopisów do uniwersalnych artykułów piśmienniczych. Są niezbędne nie tylko w biurze, używają ich również uczniowie. Mają wiele zalet. Wyróżniają się niską ceną, wysoką pigmentacją, dużą ilością kolorów.