Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez papieru toaletowego. Przeciętny Amerykanin zużywa ponad 100 pojedynczych rolek - około 21 000 arkuszy - w ciągu roku. Jest on używany nie tylko do higieny łazienkowej, ale także do pielęgnacji nosa, wycierania rozlanych płynów, usuwania makijażu i drobnych czynności związanych z czyszczeniem łazienki. Producenci szacują, że przeciętna pojedyncza rolka wystarcza na pięć dni.

Papier toaletowy, ręczniki papierowe, serwetki i chusteczki higieniczne to papiery higieniczne, produkty osobiste, które muszą być czyste i higieniczne. Wykonane są z różnych proporcji bielonej pulpy kraftowej przy stosunkowo niewielkim stopniu uszlachetnienia masy, co sprawia, że są miękkie, nieporęczne i chłonne. Papiery higieniczne różnią się od innych papierów tym, że są krepowane, czyli poddawane procesowi, w którym papier jest suszony na cylindrze, a następnie skrobany metalowym ostrzem, lekko zaciskając go. Zmiękcza to papier, ale czyni go dość słabym, pozwalając mu rozpadać się w wodzie.

Papier toaletowy może być jedno- lub dwuwarstwowy, co oznacza, że jest to albo pojedynczy arkusz, albo dwa arkusze ułożone tyłem do siebie, co czyni go bardziej chłonnym i budującym. Kolor, zapachy i wytłoczenia mogą być również dodawane, ale zapachy czasami powodują problemy dla konsumentów, którzy są uczuleni na perfumy. Największą różnicą między papierem toaletowym jest rozróżnienie między wyrobami z pierwotnego papieru, które powstają bezpośrednio z rozdrobnionego drewna, a wyrobami z papieru makulaturowego. Jednak większość papieru toaletowego, zarówno naturalnego, jak i pochodzącego z recyklingu, owija się wokół tekturowych cylindrów z recyklingu.

Schemat procesu produkcji papieru toaletowego

Obecnie perforowany, może być perfumowany, tłoczony lub kolorowy. Ostatnio producenci papieru toaletowego zwiększyli liczbę arkuszy na rolce, co pozwala konsumentom na rzadszą wymianę rolki.

Surowce

Papier toaletowy jest zazwyczaj wytwarzany z nowego lub "dziewiczego" papieru, przy użyciu kombinacji drewna miękkiego i twardego. Drzewa miękkie, takie jak sosny południowe i daglezje mają długie włókna, które owijają się wokół siebie, co daje wytrzymałość papieru. Drzewa twarde, takie jak guma, klon i dąb mają krótsze włókna, które tworzą miękki papier. Papier toaletowy jest zazwyczaj połączeniem około 70% drewna twardego i 30% drewna miękkiego.

Inne materiały używane do produkcji to woda, środki chemiczne do rozbijania drzew na włókna użytkowe i wybielacze. Firmy produkujące papier z surowców wtórnych wykorzystują tlen, ozon, wodorotlenek sodu lub nadtlenek sodu do wybielania papieru. Producenci papieru dziewiczego często jednak stosują wybielacze na bazie chloru (dwutlenek chloru), które zostały zidentyfikowane jako zagrożenie dla środowiska.

Proces produkcyjny

  • Drzewa rosną w młynie i są okorowane - proces, który usuwa zewnętrzną warstwę drzewa, pozostawiając na nim jak najwięcej drewna.
  • Kłody okorowane są rozdrabniane na jednolitą wielkość około 1 na 1/4 cala. Te małe kawałki ułatwiają miażdżenie drewna.
  • Partia wiórów - ok. 50 ton - jest następnie mieszana z 10.000 galonów chemikaliów kuchennych; powstała w ten sposób gnojowica jest przesyłana do szybkowaru o wysokości 18,3 m, zwanego komorą fermentacyjną.
  • Podczas gotowania, które może trwać do 3 godzin, duża część wilgoci w drewnie zostaje odparowana (wióry zawierają około 50% wilgoci). Mieszanka redukuje się do około 25 ton włókien celulozy, ligniny (która wiąże włókna drewna) i innych substancji. Z tego z każdej gotowanej partii powstaje około 15 ton włókien użytkowych, tzw. masy celulozowej.
  • Miąższ przechodzi przez wielostopniowy system mycia, który usuwa większość ligniny i środków chemicznych używanych do gotowania. Płyn ten, zwany czarnym nalewakiem, jest oddzielany od masy papierniczej, która przechodzi do następnego etapu produkcji.
  • Płukana masa trafia do wybielacza, gdzie wieloetapowy proces chemiczny usuwa kolor z włókien. Pozostała lignina, klej wiążący włókna, z czasem żółknieje i musi być bielona, aby papier stał się biały.
  • Masa celulozowa jest ponownie mieszana z wodą w celu uzyskania masy papierniczej, która jest mieszaniną 99,5% wody i 0,5% włókna. Masa papierowa jest rozpylana pomiędzy ruchome sita siatkowe, które pozwalają na odprowadzenie dużej ilości wody. W ten sposób powstaje arkusz o szerokości 18 stóp (5,5 m) z włókien matowych z prędkością do 1981 m na minutę.
  • Mata jest następnie przenoszona do ogromnego podgrzewanego cylindra zwanego Suszarką Jankeską, który prasuje i suszy papier do końcowej wilgotności około 5%.
  • Następnie papier jest krepowany, co czyni go bardzo miękkim i nadaje mu lekko pomarszczony wygląd. Podczas krepowania, papier jest skrobany z Yankee Dryer za pomocą metalowego ostrza. Sprawia to, że arkusze są nieco elastyczne, ale zmniejsza ich wytrzymałość i grubość, dzięki czemu praktycznie się rozpadają, gdy są mokre. Papier, który jest produkowany z prędkością ponad milę na minutę, jest następnie nawijany na szpule, które mogą ważyć nawet pięć ton.
  • Następnie papier jest ładowany na maszyny konwertujące, które odwijają go, rozcinają i nawijają na długie, cienkie tekturowe rurki, tworząc papierową kłodę. Następnie papierowe kłody są cięte na rolki i owijane w opakowania.

Zobacz papier toaletowy w ofercie sklepu Alibiuro.pl