Jeśli chcesz nauczyć się rysować lub malować i zastanawiasz się, jakie artykuły plastyczne będą Ci potrzebne, ta lista materiałów plastycznych dla początkujących obejmuje dziesięć produktów, które każdy nowy artysta powinien mieć. W tym artykule dowiesz się o każdym z tych materiałów i dowiesz się, jak wybrać najlepsze dla początkujących, a także gdzie je kupić.

1. Szkicownik

Szkicownik jest niezbędnym zaopatrzeniem dla osób uczących się rysować. Niezależnie od tego, czy planujesz wziąć udział w zajęciach z rysunku, czy uczyć się samodzielnie, ta pozycja powinna być pierwsza na Twojej liście. Szkicowniki mogą być wykorzystywane do rysowania kształtów, ćwiczenia kompozycji, cieniowania i innych umiejętności rysunkowych. Nawet jeśli twoim głównym zainteresowaniem jest malowanie, szkicownik jest idealnym miejscem do zaplanowania malowania przed rozpoczęciem pracy nad innymi materiałami.

Jakiego rodzaju szkicownik powinienem dostać?
9x12" (22,9 x 30,5 cm) to dobry rozmiar dla początkujących.
Szukaj papieru o gramaturze od 50 do 65 funtów (74 do 96 GSM)
Wskazówka: Kiedy już nauczysz się podstaw rysowania, zastanów się też nad kupnem podstawki do rysowania. Podkładki rysunkowe są wykonane z papieru o większej gramaturze, co jest lepsze w przypadku gotowej pracy.

2. Grafitowe ołówki do rysowania

Ołówki grafitowe mogą być używane do rysowania wszystkiego, od najprostszych szkiców do bardzo szczegółowych rysunków. Można je kupić pojedynczo lub w zestawach. Zestawy są świetne dla początkujących, ponieważ posiadają asortyment typów ołówków do rysowania i cieniowania. Przeciętny zestaw sześciu ołówków będzie miał 2H, HB, B, 2B, 4B i 6B. Liczby te odpowiadają twardości grafitu.

Ołówki rysunkowe 101

Twardsze ołówki tworzą jaśniejsze linie (numery ołówka z literą "H")
Bardziej miękkie ołówki tworzą ciemniejsze linie (numery ołówków z literą "B")

3. Kneaded Eraser

Zagniatana gumka jest niezbędnym elementem do usuwania śladów po ołówkach. Ten specjalny rodzaj gumki nie uszkadza papieru ani nie pozostawia śladów. Można ją formować w różne kształty i używać do wymazywania dużych lub małych powierzchni.

4. Ostrzarka Art Pencil Sharpener

Ostrzarka do ołówków pozwoli zachować ostrość ołówków do rysowania. Metalowe temperówki ręczne są łatwe w użyciu i pozwalają zobaczyć końcówkę ołówka w trakcie jego ostrzenia. Zapobiega to nadmiernemu ostrzeniu i uszkodzeniom końcówek ołówków.

Jaki rodzaj ostrzałki do ołówków mam dostać do szkicowania?
Ostrzarka pojedyncza 8mm (standardowy rozmiar ołówka) lub podwójna z otworami 8mm i 10,5mm do grubszych ołówków.
Wskazówka: Wymień ostrzałkę do ołówków lub ostrze, gdy nie jest dobrze ostrzone.

5. Władca

Linijka jest niezbędnym narzędziem do rysowania horyzontów, ulic, struktur lub czegokolwiek innego o prostych liniach. Wybierz linijkę 12 lub 18" (30 lub 45 cm) wykonaną ze stali nierdzewnej lub anodowanego aluminium. Tego typu linijki są łatwe do utrzymania w czystości.

Wskazówka: Niektórzy artyści lubią "korkowe linijki", ponieważ pozostają na miejscu na papierze lub płótnie.

6. Akwarela lub zestaw farb akrylowych

Akwarele i farby akrylowe są dwoma z najlepszych wyborów dla osób uczących się malować. Obie są na bazie wody, więc rozcieńczalniki do farb nie są potrzebne do malowania lub czyszczenia. Początkujący mogą nauczyć się podstawowych umiejętności malarskich, biorąc udział w zajęciach, lub z książek, filmów lub tutoriali online.

Oto kilka informacji na temat wyboru farb akwarelowych:

Jaki rodzaj akwareli powinienem kupić?

 • Wybierz zestaw przezroczystej patelni akwarelowej od ośmiu do dwunastu kolorów.
 • Czym są akwarele przezroczyste?
 • Trzy rodzaje farb akwarelowych to akwarele transparentne, półprzezroczyste i kryjące. Akwarele transparentne mają ten sam wygląd, który większość ludzi kojarzy z tym typem farb.

Wybór farby akrylowej

 • Jakie farby akrylowe powinienem kupić?
 • Poszukaj zestawu ciężkich akryli do ciała w tubkach. Farba do ciała ciężkiego pokazuje pociągnięcia pędzlem, ale może być rozcieńczona wodą, aby uzyskać gładszy wygląd.
 • Jakie kolory farb akrylowych powinienem kupić?
 • Kup zestaw dla początkujących, który zawiera co najmniej sześć kolorów: czerwony, żółty, zielony, niebieski, czarny i biały.

Jeśli kupujesz tubki farby pojedynczo, oto wybór kolorów na początek:

 • Czerwień (kadmowa czerwień średnia lub naftowa karmazynowa)
 • Żółty (Kadm Żółty Medium)
 • Zielony (Phthalocyanine Green, Blue Shade, alias "Phthalo Green")
 • Niebieski (Ultramarine Blue, Green Shade)
 • Fioletowy (Dioxazine Purple)
 • Brązowy (Raw Umber)
 • Czarny (Mars Black)
 • Biały (Biały Tytan)