Około 105 roku Chińczyk Cai Lun wynalazł papier. Mimo że w XXI wieku chętnie korzystamy z komputerów, laptopów i e-booków, to papier wciąż jest nam potrzebny. Wciąż drukowane są na nim codzienne gazety, kolorowe czasopisma, dokumenty i banknoty. Z papieru produkowane są także uczniowskie , zeszyty, bloki techniczne i rysunkowe. 

Kilka słów o bloku rysunkowym 

Uczniowska wyprawka obejmuje nie tylko książki i zeszyty. Każdy uczeń już o pierwszych klas szkoły podstawowej korzysta z bloku rysunkowego i technicznego. Bloki te można kupić bez trudu w każdym sklepie z artykułami papierniczymi. Różnią się one od siebie między innymi przeznaczeniem. Jak wskazuje nazwa, bloki rysunkowe służą przede wszystkim do rysowania. Najczęściej korzystają z nich uczniowie, ale bloki te przydają się również projektantom. Producenci oferują bloki rysunkowe w dwóch formatach: A4 i A3. Przez wiele lat dostępne były tylko bloki rysunkowe, które miały białe kartki. Obecnie w sprzedaży są również bloki, których kartki są kolorowe.

Blok rysunkowy ma miękkie karki. Jest jednocześnie ich zaletą i wadą. Zaletą jest to, że można blok rysunkowy wykorzystać jako szkicownik. Do szkicowania ołówkiem jest niezastąpiony. Równie dobrze na kartkach z bloku rysunkowego rysuje się kredkami. Kartki w bloku rysunkowym są nie tylko miękkie, ale także cienkie. To jest ich wada, nie sprawdzają się bowiem do malowania farbami. Kartki pod wpływem wilgoci rozmiękają, a kolor przebija na drugą stronę. Grubsze kartki ma blok techniczny. Rzadko wykorzystywany jest on do rysowania, raczej sięga się po niego konstruując figury geometryczne, różnego rodzaju zabawki czy ozdoby choinkowe. 

Jak kupić dobry blok?

Odróżnienie bloku rysunkowego od technicznego nie jest żadnym problemem. Stosowane napisy znajdują się na okładce każdego z nich. Do produkcji zarówno bloku rysunkowego, jak i technicznego może jednak zostać użyty papier o różnej gramaturze. To od gramatury użytego papieru do produkcji bloku rysunkowego czy technicznego zależeć będzie to, czy sprawdzą się one zarówno do malowania farbami, czy tylko do szkicowania i rysowania. Do produkcji bloku rysunkowego może zostać użyty papier o gramaturze 90 g/m². Z papieru o takiej gramaturze powstanie blok, którego kartki będą cienkie.

To blok, który sprawdzi się więc przede wszystkim do rysowania, nie polecamy go do malowania farbami. Producenci bloków rysunkowych wykorzystują również papier o gramaturze co najmniej 120 g/m². Z takiego papieru powstają grubsze kartki. Taki blok sprawdzi się zarówno do rysowania, jak i do malowania farbami. Dzięki temu, że jego kartki będą grubsze nie rozmiękną pod wpływem wilgoci. Najgrubsze kartki ma blok rysunkowy wyprodukowany z papieru o gramaturze 250 g m². Tego typu bloki rzadko kupowane są uczniom do szkoły, chyba, że są to uczniowie szkół plastycznych. To kartkach tego bloku można rysować węglem, tuszem, kredkami, szkicować ołówkiem, malować farbami. Bloki rysunkowe i techniczne należą do artykułów często używanych przez uczniów.  

Sprawdź ofertę