W tym przewodniku po zakupie markerów, wyjaśnię ci wszystko, co musisz wiedzieć, abyś mógł pewnie kupić markery, które najlepiej sprawdzą się w twoich artystycznych potrzebach! Omówię takie rzeczy, jak kształt końcówek, mieszanie, marki, koszty i istotne różnice pomiędzy markerami na bazie wody i alkoholu. Skończę z moimi rekomendacjami dotyczącymi najlepszych markerów, które możesz kupić.

Od 2014 roku wydałam 23 kolorowanki (sprzedając ponad 3,5 mln egzemplarzy) i w efekcie wykonałam wiele ilustracji i eksperymentów z markerami - zgromadziłam kolekcję ponad 600+ markerów kilkunastu różnych marek! Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć tylko ułamek mojej kolekcji. W tym Intro to Markers Guide przekażę Ci wszystko, czego się nauczyłem, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które markery będą dla Ciebie najlepsze!

Szybki przegląd

Nie tak dawno temu markery były tradycyjnie narzędziem niszowym, wykorzystywanym przede wszystkim przez grafików i artystów manga. Ponieważ markery nie są tak odporne na blaknięcie jak inne media, unikali ich poważni artyści, którzy mieli na myśli długowieczność. Jednak z czasem, gdy artyści zaczęli tworzyć sztukę dla internetu, coraz więcej artystów przyciągała fantastyczna wszechstronność markerów i ich szeroka gama wspaniałych kolorów. 

Flamastry są przystępne cenowo, wygodne, nie robią bałaganu, dobrze współpracują z innymi mediami i pozwalają na szybkie i łatwe nakładanie odważnych kolorów! Co jest nie do kochania?!

Wszelkiego rodzaju artyści znaleźli zastosowanie dla markerów. Ponieważ są one łatwe w użyciu i szybko schną, markery doskonale sprawdzają się w terenie lub na zewnątrz - doskonale nadają się do podróży, studiów plenerowych lub szkicowania miejskiego. Bezwysiłkowe stosowanie koloru sprawia, że markery nadają się do rysowania, szkicowania i gestykulowania. Markery mogą również płynnie się mieszać, dzięki czemu są zdolne do fotorealizmu, abstrakcji i wszystkiego, co znajduje się pomiędzy nimi!

Również markery w ciągu ostatnich kilku lat doświadczyły ogromnego wzrostu zainteresowania dzięki trendowi koloryzacji dla dorosłych. Koloryści uwielbiają szeroki wybór kolorów i wygodę stosowania różnych kształtów końcówek. Zapotrzebowanie to wywołało gwałtowny wzrost liczby produktów do oznaczania markerów na rynku. Ta obfitość wyboru oznacza, że na rynku jest marker dla każdego artysty i punkt ceny. Najtrudniejszą rzeczą jest przebrnięcie przez wszystkie różne opcje, aby dowiedzieć się, który z nich najbardziej Ci odpowiada, ale jestem tu, aby Ci w tym pomóc!

Kształty końcówek

Zanim zanurkujemy w głąb różnych marek, musisz najpierw zdecydować, jaki chcesz mieć kształt końcówki lub stalówki, ponieważ kształt końcówki w dużym stopniu wpływa na Twoje doświadczenie w koloryzacji. Oto przegląd Twoich możliwości. Zwróć uwagę, że terminy te nie są standardowe dla różnych marek - na przykład, niektórzy producenci używają wyrażenia "cienka końcówka" w odniesieniu do końcówki, która jest bardziej podobna do końcówki typu bullet.

Porada szczotki
Końcówki szczotek (tzw. "pióra szczotkowe") są moimi ulubionymi, ponieważ są najbardziej wszechstronne. Za pomocą tej końcówki można tworzyć cienkie pociągnięcia (idealne do szczegółowej pracy), a szczotkę można również spłaszczyć w celu wypełnienia dużych powierzchni. Końcówki pędzla można również używać do tworzenia pociągnięć o zmiennej szerokości. Pióra pędzelkowe są zazwyczaj droższe od innych typów, ale w przypadku niektórych marek końcówki można wymienić po ich zużyciu.

Końcówka dłuta
Końcówka dłuta jest bardzo popularna wśród wszystkich marek. Jest ona przydatna, ponieważ można użyć różnych krawędzi do różnych celów. Szeroka, płaska strona jest świetna do układania wielu kolorów, natomiast spiczasta strona jest dobra do cieńszych pociągnięć (ale nie tak cienka i precyzyjna, jak można to osiągnąć za pomocą szczotki lub markerów z cienką końcówką). Szczerze mówiąc, rzadko używam końcówek dłuta na moich markerach, ale to tylko ja - Twoje potrzeby i styl mogą być inne!

Delikatna wskazówka
To jest jak to, co można znaleźć na piórze technicznym, którego używają architekci. Te wskazówki są fantastyczne dla drobnych szczegółów i wzorów, ale bardzo niepraktyczne dla większych bloków kolorów.

Wskazówka dotycząca kuli
Rzetelna końcówka kuli jest często spotykana w wielu tańszych zestawach markerów. Jest to dobra końcówka dla generałów, ale nie jest zbyt uniwersalna, w tym super drobiazgowe szczegóły mogą być trudne, a wypełnianie dużych obszarów kolorem może być powolne i uciążliwe.