W dzisiejszych czasach trudno nie dać się przytłoczyć różnorodnością dostępnych produktów kolorowych. Nie tylko profesjonaliści, nawet dzieci, które chodzą obok na zajęcia plastyczne jako hobby, już od najmłodszych lat są narażone i mają możliwość eksperymentowania z różnymi rodzajami kolorów.

Pierwszym zestawem kolorów dla większości dzieci są zazwyczaj kredki woskowe przed przejściem na kredki do szkół, aby naoliwić pastele i akwarele na zajęcia hobbystyczne i tak dalej. Każdy z nich ma swoje pozytywy i negatywy i ponownie, każdy z tych mediów ma swoich fanów, którzy przysięgają na nie lub nie. Czym więc tak naprawdę różnią się pastelowe kolory od kredek?

W przeważającej części jest to spoiwo. W kredkach używa się wosku, a w pastelach olejowych oleju i wosku nie wysychającego. Oprócz składu kolorów, istnieje ogromna różnica w sposobie działania kredki woskowej i pasteli olejnych.

Za pomocą kredek, trzeba trochę wysiłku i dużego nacisku, aby całkowicie pokryć cały obszar. W przypadku pasteli olejnych nie ma jednak zbyt dużego nacisku na pokolorowanie wymaganego szkicu. Dzieje się to bardzo gładko.

Pastelki olejowe są bardzo bogate, miękkie i kremowe. Dzięki temu bardzo łatwo się je rozmazuje, wtapia, układa, miesza, zacienia, a wszystko to za pomocą naszego palca.  W przeciwieństwie do tego, kredki są twardsze, a te dwa kolory kredek nie mieszają się ze sobą, bardzo dobrze.

Pastel ma tendencję do rozmazywania i rozmazywania się, w wyniku czego bardzo łatwo przenosi się na ręce artysty lub na każdą powierzchnię, z którą kolor ma kontakt. Kredki, nie koloryzuj rąk. Cóż, większość kredek tego nie robi.

Uważa się, że pastele są bardziej profesjonalne i bardziej żywe niż kredki woskowe, które mają tendencję do wyglądania, dobrze, kolorowe. Dlatego też pastele są prawdopodobnie pierwszym wyborem dla artystów, którzy chcą wyjść poza kolorystykę w kolorowarkach.

Kredki mogą być używane do rysunków szczegółowych częściej niż pastele, ze względu na ich spiczaste końcówki i zdolność do samodzielnego stania bez rozmazywania i rozmazywania.

Pastele mogą dać efekt 3D lub wrażenie tekstury, której zazwyczaj brakuje na obrazie barwionym zwykłą kredką woskową.

Kolejną cechą pasteli olejnych na kredkach jest to, że pracują one niemal na każdej powierzchni - papierze, tekturze, płótnie, szkle, metalu, drewnie czy kamieniu. Kredki nie są i nie mogą być stosowane na większości tych powierzchni z wyjątkiem papieru.

W końcu, nie ma dobra ani zła. To, co działa dla jednego, może nie dla drugiego. I nie przejmuj się bałaganem, naprawdę nie możesz w sztuce. Wszystko jest sprawiedliwe w miłości, wojnie i sztuce.

Wypróbuj gamę kolorów Camlina zarówno w pastelach olejnych jak i w kredkach!