Drukarki to urządzenia wykorzystywane nie tylko w biurach. Wiele osób kupuje drukarkę także z przeznaczeniem do użytku w domu. O jakości wydruków decyduje wiele czynników. Na pewno tym jednym z ważniejszych jest papier. Jaki papier do drukarki kupić?

Gramatura papieru 

Kupując papier można kierować się bardzo różnymi kryteriami. Wiele osób wybiera papier kierując się jego ceną. Jest to kryterium istotne, ale nie najważniejsze. Jeśli zależy nam na kupieniu papieru, który zapewni nam wysoką jakość druku, to w pierwszej kolejności powinniśmy zapytać sprzedawcę, jak jest gramatura oferowanego przez niego papieru.

Klasyczny papier do drukarek ma gramaturę 80 g/m². W takiej samej gramaturze kupimy także papier ksero. Papieru o tej gramaturze możemy używać zarówno w domu, jak i w biurze. Na takim papierze uzyskamy czarno-białe wydruki bardzo dobrej jakości. Papier ten przeznaczony jest do stosowania przede wszystkich w kserokopiarkach i drukarkach atramentowych. Jeśli na wyposażeniu biura znajduje się drukarka laserowa, konieczne jest zakupienie papieru o wyższej gramaturze.

Do drukarek laserowych zalecane jest stosowanie papieru, który ma gramaturę co najmniej 90 g/m². Wydruki o jeszcze lepszej jakości zapewni papier o gramaturze 120 g/m². Wykończenie i format papieru W sprzedaży dostępny jest papier w bardzo różnym formacie. Oczywiście najbardziej popularny, wykorzystywany najczęściej jest papier, którego kartka ma wymiary 210x297 mm. Jest to papier o formacie A4. Papier o tym formacie używany jest zarówno w drukarkach, jak i w kserokopiarkach. Koszt zakupu ryzy (500 sztuk) papieru o gramaturze 80 g/m² i formacie A4 to niewielki wydatek, można go kupić nawet za 10 zł. W sprzedaży dostępny jest także papier o wymiarach 297x420 mm (format A3) i o wymiarach 148x210 mm (format A5). Dostępny jest także papier specjalnie przeznaczony do wielkogabarytowych drukarek i ploterów. Producenci papierów do drukarek i ksero jego jakość określają w klasach.

Każdej klasie została przypisana litera alfabetu. I tak w sprzedaży jest papier oznaczony literą A, B, C. Najwyższą jakość ma papier oznaczony literą A, jest śnieżnobiały. Papier z literą B jest średniej jakości. Najniższą jakość ma papier z literką C. Powierzchnia papieru może być powlekana lub nie. Najczęściej do zwykłych drukarek i ksero używany jest papier niepowlekany. Papier powlekany kosztuje więcej niż niepowlekany. W sprzedaży dostępny jest nie tylko papier do ksero i drukarek. Możemy kupić także papier fotograficzny oraz papiery specjalistyczne. Do tych ostatnich papierów należą: pocztówkowy, termosublimacyjny, samoprzylepny, termotransferowy.

Warto jeszcze wspomnieć o papierze produkowanym w technologii TRIOTEC®. Jest to papier, do którego wykorzystywane są materiały z recyklingu. Jest to papier składający się z trzech warstw. Na jakość druku czy odbitek ksero wpływa nie tylko klasa drukarki czy kserokopiarki. Równie ważny jest odpowiednio dobrany papier. Im wyższa jest jego jakość, tym jakość wydruków jest lepsza.