Wśród artykułów biurowych bardzo ważne miejsce zajmuje papier. W wielu biurach używanych jest kilka rodzajów papieru. Zobaczmy, jakie one są. Kilka słów o historii papieru Papier jest elastycznym i cienkim materiałem do produkcji, którego używane są włókna roślinne lub szmaty. Jego nazwa pochodzi od wyrabianego w starożytnym Egipcie papirusu – popularnego w starożytności materiału do pisania.

Wynalezienie papieru jest przypisywane Chińczykowi Tsai Lui. Tsai Lu wynalazł papier przypadkowo, wydarzenie to miało miejsce około 105 roku przed naszą erą. Do Europy papier dotarł w VIII wieku razem z Arabami, którzy poznali tajemnicę jego wyrobu od chińskich jeńców wojennych. Początkowo papier wyrabiany był tylko ręcznie. Wykorzystywano do jego wyrabia technikę czerpania masy papierowej na ramy – stąd wzięła się nazwa „papier czerpany”. Dzisiaj większość papieru wytwarzana jest ze ścieru drzewnego. Każdego roku wycina się mnóstwo hektarów lasów na całym świecie tylko po to, aby wyprodukować papier. Wycinkę drzew można zmniejszyć, papier można wytwarzać z makulatury.

Sprawdź również: Niszczarki - ich wydajność i jakość pracy

Rodzaje papierów przydatnych w biurze 

Jednym z podstawowych rodzajów papierów wykorzystywanych praktycznie w każdym biurze jest papier do drukarek. Najczęściej w biurach wykorzystywany jest papier o gramaturze 80 g/m² i w formacie A4 – kartka ma wymiary 210x297 mm. Papier do drukarek sprzedawany jest w ryzach. Ryza to 500 sztuk. Oprócz standardowego papieru w sprzedaży dostępny jest także papier do drukarek, który ma wyższą gramaturę. Może to być papier o gramaturze 90 g/m² czy 120 g m/².

Innym rodzajem papieru, który często także jest wykorzystywany w biurach jest papier kancelaryjny. Jest to papier uniwersalny, który może zostać wykorzystany nie tylko w biurze. W przeszłości (niezbyt dalekiej), na papierze kancelaryjnym maturzyści pisali prace pisemne z języka polskiego i matematyki. Arkusz papieru kancelaryjnego może się przydać także w domu, na przykład, gdy chcemy napisać podanie do urzędu. Tradycyjny papier kancelaryjny to arkusze w kratkę. Ale oprócz tych w kratkę dostępne są także arkusze w linie. Bez względu na to czy będzie to arkusz papieru kancelaryjnego w kratkę, czy w linie, jego format zawsze będzie taki sam. Papier kancelaryjny dostępny jest w formacie A3 lub A4. Cechą charakterystyczną papieru kancelaryjnego jest nie tylko jego wszechstronność. Jego to papier bardzo dobrej jakości. Papier ten ma gramaturę 60 g/m². Jest sprzedawany jak inne papiery w ryzach, ale na rynku pojawiły się także opakowania zawierające tylko 100 arkuszy. W wielu sklepach papierniczych klienci mogą kupić papier kancelaryjny na sztuki. Oczywiście na sztuki papier ten kupują tylko klienci indywidualni. Papier kancelaryjny jest bardzo wytrzymały i elegancki. W biurze używa się różnych rodzajów papieru. Jednym z nich jest papier kancelaryjny bardzo często nazywany także papierem podaniowym. Papier ten służy jednak nie tylko do pisania podań, ale także pism urzędowych. Sprawdza się także w szkole i na uczelni.