Kiedy wybierasz papier do swojego projektu, co oznaczają te wszystkie terminy? Postaramy się to dla ciebie uporządkować.

Papier powlekany

Papier powlekany został pokryty uszczelniaczem powierzchniowym, zwykle glinianym, w celu nadania papierowi określonych właściwości, w tym gramatury, połysku powierzchni, gładkości lub zmniejszenia chłonności farby drukarskiej. Powłoka na papierze zmniejsza wzmocnienie punktów, nie dopuszczając do wsiąknięcia farby drukarskiej w papier. Pozwala to na czystsze i bardziej chrupiące drukowanie, szczególnie w przypadku zdjęć, mieszanek i drobnych detali. Papiery powlekane dostępne są w wielu wariantach: z połyskiem, matowe, matowe i satynowe wykończenie.

  • Połysk - papier powlekany z połyskiem ma wysoki połysk. Papiery błyszczące mają mniejszą objętość i nieprzezroczystość oraz są zazwyczaj tańsze niż papiery matowe o takiej samej grubości. Powłoki błyszczące zmniejszają chłonność farby, co daje arkuszowi doskonałą definicję koloru.
  • Satyna - papier satynowy oznacza mniej lśniące wykończenie. Ma niższy poziom połysku niż wykończenie z połyskiem, ale wyższy poziom połysku niż wykończenie matowe. Kolory są ostre i żywe.
  • Matowy - papier powlekany matowo to nie błyszczący, płasko wyglądający papier o bardzo małym połysku. Papiery matowe są bardziej nieprzezroczyste, mają większą objętość i są bardziej kosztowne. Powłoka nadal zapobiega wchłanianiu dużej części tuszu przez papier, co daje doskonały, żywy kolor.
  • Dull - papier powlekany o matowym wykończeniu to papier o gładkiej powierzchni i niskim połysku. W zależności od producenta, papier powlekany o matowym lub błyszczącym kolorze może znajdować się pomiędzy papierem matowym a błyszczącym.

Papier niepowlekany

Papier niepowlekany to papier, który nie został powleczony uszczelniaczem powierzchniowym. Atramenty schną przez wchłanianie do papieru. Ten rodzaj papieru może powodować stępienie kolorów, które są drukowane. Papiery niepowlekane składają się z wielu rodzajów papieru i są dostępne na różnych powierzchniach, zarówno gładkich jak i z fakturą. Niektóre z popularnych typów są tkane lub gładkie, kładzione i płócienne.

  • Wove lub Smooth - ma bardzo gładką powierzchnię.
  • Laid - papier kładziony jest tworzony z teksturowanymi liniami na jego powierzchni. Wykończenie to jest stosowane głównie na elementy biurowe, takie jak papier firmowy, koperty i wizytówki.
  • Len - podobny do laid finish, papier ten ma teksturowane linie na powierzchni arkusza, ale są one delikatniejsze i bardziej regularne niż te, które pojawiają się na laid finish. Papier ten jest również często używany do produkcji materiałów biurowych.

Powlekane jedna strona i powlekane dwie strony

Papier ten jest powszechnie określany jako C1S (jednostronnie powlekany) lub C2S (dwustronnie powlekany). W papierze C1S powłoka została nałożona tylko na jedną stronę papieru. W przypadku papieru C2S powłoka jest obustronnie powlekana. Zazwyczaj strona powlekana jest błyszcząca. Ten rodzaj papieru używany jest głównie na pocztówkach. Nadaje on błyszczący połysk awersowi kartki, podczas gdy tylna niepowlekana strona służy do adresowania.

Waga

Waga papieru odnosi się do jego grubości i jest zwykle mierzona w funtach (np. 20#) i punktach (np. 10 PT). Im wyższa jest ta liczba, tym grubszy jest papier dla tego "typu" papieru. Gramatury papieru w druku komercyjnym mogą być bardzo mylące. Na przykład arkusz o spoiwie 20# (prawdopodobnie użyty w drukarce atramentowej) ma mniej więcej taką samą grubość jak arkusz z przesunięciem 50#.

Istnieją trzy ogólne kategorie papieru używane do opisania podstawowej wagi papieru: pismo, tekst i okładka.

  • Pisanie - papier firmowy o wadze papieru firmowego, zazwyczaj 24# lub 28#, często ze znakiem wodnym.
  • Tekst - jest grubszy od papieru do pisania, ale nie tak gruby jak papier okładkowy (kartonik). Papier o gramaturze tekstowej to zazwyczaj tekst 70#, 80# lub 100#.
  • Pokrowiec - Zapasy pokrowca są ciężkie, sztywne i nie dają się łatwo złożyć. Typowe wagi dla okładek obejmują: 65#, 80#, 100#, 120#, i 12pt.

Nieprzezroczystość

Nieprzezroczystość papieru zależy od jego masy, składników i chłonności. Nieprzezroczystość papieru decyduje o tym, ile papieru przejdzie na odwrotnej stronie arkusza. Nieprzezroczystość wyrażana jest w procentach odbicia. Całkowita nieprzezroczystość wynosi 100%, a całkowita przezroczystość 0%.

Jasność

Jasność arkusza papieru mierzy procent długości fali niebieskiego światła, które odbija. Jasność kartki papieru jest zazwyczaj wyrażana w skali od 1 do 100, przy czym 100 jest najjaśniejszą z nich. Jasność papieru wpływa na czytelność, postrzeganie koloru tuszu oraz kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi odcieniami.

Miejmy nadzieję, że pomoże to wydobyć część tajemnicy z selekcji papieru. Najlepszą radą, jakiej możemy udzielić, jest zapoznanie się z katalogami próbek i dokonanie kilku wyborów. Następnie poproś swojego sprzedawcę o większe próbki. Możesz lepiej poczuć wagę i fakturę większego arkusza, aby sprawdzić, czy jest on do zaakceptowania. Jeśli chcesz, możemy nawet przyciąć arkusz do rozmiaru twojego ostatniego kawałka, abyś mógł mieć coraz lepszy pomysł na gotowy produkt.